Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışıyor? Ters Osmoz Nedir?

suaritmasistemicalismasi

Su arıtma sistemi yeni tanıştığımız bir kavram değil. Ancak su arıtma sistemleri teknolojisindeki ilerlemeler işaret ediyor ki burada tekrardan keşfedilmeyi bekleyen görülmemiş bir sistem var. Ayrıca eski deneyimlerinizi tamamı ile unutmanızı sağlayacak bir sistem.

Temiz içme suyu, yalnızca bir kentin, bir ülkenin sorunu değil; bütün dünyanın, bütün insanlığın ortak sorunu. Şebeke sularının bunun yanı sıra içme suyu olarak kullanılabilmesi de aynı biçimde ne yalnızca kullanan bireylerin sağlığı ne de ekonomisi hakkındaki. Bütün dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren su arıtma hususunun aslına inmeye ne dersiniz? Bildiğiniz bir şeyleri sahiplenmeniz çok daha basit olacaktır. İşte su arıtma sistemlerinin çalışma sistemi…

 

ters_osmoz_nedir

1. Suyun sabit döngüsü: Öncelik ile dünyadaki su sayısının kat’iyen değişmediğini bilmeniz gerekmektedir. Suyun sabit döngüsü değişmediği prosese, suyun oranı da değişmeyecek. Okyanuslar, ırmaklar ve göllerden buharlaşan su, bulutların  da yardımı ile taze yağmur olarak yağar ve bu döngü devam ettiği prosese de suyun oranı aynı kalacak. Su arıtma sistemlerinin, tabiata olan sevgisini ve saygısını da buradan anlayabilirsiniz.

2. Döngü kuşkusuz kirlendi!: Esasında bu mükemmel ve inanması güç döngü, temiz tutmak amacıyla tek başına yeterliydi. Ancak dünyadaki pisliğin dev ebatlara ulaşması, bu döngünün tek başına insanlara temiz su temin etme talihini ortadan kaldırdı. Havaya karışan ya da direkt olarak suya karışan pislik, atmosfere karışan dumanlar, hem buharlaşan hatta yağan suyun pis olmasına sebep veriyor.

3. Su, ne kadar tatlısın!: Dünyanın dörtte biri su ancak bu suların yalnızca yüzde biri tatlı su… Bu tatlı suya ulaşmak da yaşam sürdüğümüz yaşamlar ve bölgesel etmenler sebebiyle imkânsız gözüküyor. Esasında bu suya musluktan varmamız olası ancak pisliğin vardığı ebat sebebiyle, musluktan su içmek bir korku filmi sahnesi ile eş şayet tutuluyor. Ama fark yaratan ters osmoz sistemi yardımıyla, korku filmi sahnesi olmaktan çıkıp, yaşamınızda aldığınız en iyi kararlardan biri durumuna dönüşecek.

4.Ters Osmoz sistemi: Ters osmoz, devrim kalitenin de bir teknoloji ve musluktan su içmek amacıyla şaşırtıcı bir sisteme sahip. İlk meydana çıktığında, gemilerde içme suyu geliştirmeye yarıyordu ancak bu bugünkü de teknolojinin de gelişmiş olmasıyla ters osmoz evlerimize girmeyi başarmış durumda.
Kısaca deniz suyunu, içme suyuna dönüştüren ters osmoz sistemi tamamı ile naturel bir tekniktir. Suyun az yoğun bölgeden, çok yoğun bölge emilme prosesine Osmoz denir. Ters osmoz ise bu prosesi basınç ile tersine döndürür ve temiz suyu elde etmenizi sağlar.

5. Filtreler Osmoz sistemi: Amacıyla toplamda 6 adım bu da suyun arıtılma prosesinde 6 değişik filtreden yolculuk yaparak size ulaşması demek.

– Tortu filtreler
– Ön karbon filtreler
– Membran filtreler
– Son karbon filtreler
– İnce filtreler
– Anti-bakteriyel (seramik) filtreler

Bu altı filtrenin prosesini kısacası pek lüzum görülürse, her biri kendi becerileri tarafında yok edebilecekleri kir ve bakterilerle uğraşıyorlar. En büyük toz, kum ve bunun gibi partikülleri de tortu filtresi ortadan kaldırıyor. Kimyasallar, ağır metaller, ince toz parçacıkları derken suda tespit edilen bütün saf olmayan maddeler ortadan kalkıyor.

6. Kurulum ve denetim: Su arıtma sistemini evinizde kullanmaya başladıktan sonra hiç bir şeyi dert etmenize lüzum yok. Periyodik bakımı oluşturulan arıtma sisteminizde rastgele bir tekleme ya da bozukluk oluşursa, en sür’atli biçimde araya girmek edilebiliyor. Üstelik hijyenikliği ile de uğraşmanıza lüzum yok. Evinizde, İş yerinizde, musluğunuzdan tıpkı çocukluğunuzdaki gibi su içmenizi sağlayacak arıtma sistemleri suyun tadına doya doya varmanızı sağlayacaktır.

 

ters_osmoz_membran

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir