Su Yumuşatma Cihazları Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Su Yumuşatma Cihazları Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Suda tespit edilen çözünmüş Ca ve Mg iyonları sertliğe namacıyla olur. İyon değişimi yöntemiyle suya sertlik veren bu iyonların alınması prosedürüne yumuşatma adı verilir.

Sert su, enerji sarfiyatını, temizlik maddesi kullanımını ve kimyasal maddelerin kullanımını arttırır. Hem de tesisatlarda, ısıtıcı cihazlarda, çamaşır, bulaşık, ütü gibi makinalarda, boya ve apre tesislerinde telafisi olası olmayan bozukluk oluşturur.

Su yumuşatma cihazı, reçine tankından meydana gelen yumuşatma üniteleridir. Rejenerasyon prosedürü zamana, sarfedilen su debisine ya da çıkış suyu sertliğinin kontrolüne bağlı olarak gerçekleştirilecek bir şekilde tasarlanabilir.

Tek tanktan meydana gelen ünitelerde, yumuşatma kapasitesini doldurduğunda üniteler rejenerasyona geçecek durumda sisteme gönderilen su yumuşatılmamış ham su olacaktır. Kesintisiz yumuşak su eldesi amacıyla tandem (iki tanklı) su yumuşatma cihazları kullanılmaktadır.

Tek kolonlu otomatik yumuşatma üniteleri, çok su tüketmeyen konutlar, ofisler, gece vardiyası olmayan fabrikalar, tekstil ve besin endüstrisi, saniyesel mutfaklar, soğutma sistemler, temizlik şirketler, sıcak su ile buhar kazanları, vasıta yıkama tesisleri ve oteller amacıyla uygundur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir