Tandem Tam Otomatik Su Yumuşatma Üniteleri

Su yumuşatma, suda sertliğe neden olan kalsiyum (Ca) ve magnezyum ( Mg ) iyonlarının sudan uzaklaştırılması prosedürüdür. Tam otomatik su yumuşatma aygıtları, kalsiyum ve magnezyum iyonlarının katyonik reçine yatağından geçirilerek sodyum iyonları ile yer değiştirmesi temeline dayanır. Böylece iyon değiştirme tekniği ile sistemden çıkan suyun sertliğini gidermiş olur. Kapasitesi tamamen dolan sodyum bazlı katyonik reçineler vakit, debi ve çıkış suyu sertlik sayısal rakamlarına bağlı olarak da tuzlu su ile rejenere (tazeleme) edilirler.

Sertlik, sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının iyon konsantrasyonlarında eşit olan bir değişkendir. Bu iyonlar, suyun tabiat da natürel döngüsü ortamında toprak ve kayaçlar ile ilişkisinde, akış ya da depolandığı rezervuarlar da, ilişki ettiği tuz minerallerinin suda çözünmesi neticesinde su kaynaklarına geçerler. Sudaki sertlik, birçok su iletim hatlarında ve ekipmanlarda içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının detaylı formlarda çökmesi neticesinde; ısı aktarma hatlarında vakit içinde birikinti ve kireç taşı oluşumuna, boru cidarlarında kesit daralması ve tıkanıklıklara, ısı aktarımının azalması neticesinde enerji sarfiyatının yükselmesine ve krozyon gibi sorunlara yol açar. Bu hal sahip olunan tesisat, iletim hatları ve sarf edilen ekipmanların zarar görmesine, ekonomik kullanmak mümkünlük vaktinin kısalmasına ya da ekonomik yönden telafisi çok zorlayıcı sorunların oluşmasına sebep olabilir. Sert sular, bunun yanı sıra sıhhat yönünden sakıncalı olmakla birlikte, deterjan ve temizlik mamullerinin de aşırı tüketilmesine niçin olurlar.

su-yumusatma-uniteleri-597

 

Ham su analizinde aşağıdaki analiz formu kullanılmalıdır.

Kapasite: —- m3/saat/m/gün

Katyonlar: mgr/lt/ppm Ca Co3 cinsinden

Anyonlar: mgr/lt/ppm Ca Co3 cinsinden

Katyonlar Anyonlar
Ca (kalsiyum) HCO(bikarbonat)
Mg (magnezyum) CO(karbonat)
Na (sodyum) Cl (klorür)
K (potasyum) SO (sülfat)

Organik madde (KMnO4) :  mgr/lt
A.K.M : Askıda katı madde
T.D.S : Toplam çözünmüş madde
MN: Mangan : Toplam sertlik:  mgr/lt/ppm Ca Co3
Silis: (SiO2 )
İletgenlik : mc/cm

 

 

Reçine Tanklar

Reçine tanklar da Fiberglass / Katkılı Polipropilen, karbon çelik ya da galvaniz kaplı tanklar kullanılmaktadır. Genellikle Fiberglass tanklar paslanma, korozyona karşı sağlamlıkları ve kullanım ömrü uzunluğu üstünlüğü yönünden tercih edilmektedir.

FRP Filtre Tanklar

4-8 bar işletme, 10 bar test basıncına sahip %100 korozyon ve paslanmaya karşı sağlamdır. Tank iç yüzeyleri ısı ve kimyasallardan etkilenmez. Taşıma ve montaj basitliği, kontrol valfları ve yüzey borulamalı sistemlerde basit uygulama yapılır.

Kontrol Ve Otomasyon Sistemi

Su yumuşatma aygıtlarının denetim mekanizmaları, vanalı manuel sistemlerden, tam otomatik denetim valflerinden ya da PLC denetimli otomasyon ünitelerinden oluşmaktadır. Kontrol valfleri olarak Fleck, Sieta ya da Autotrol marka valfler kullanabilmek mümkündür. Bu valfler vakit, debi ve çıkış suyu sertlik sayısal değerlerine bağlı olarak renesil prosedürlerini yaparlar. PLC denetimli otomasyon ünitelerinde pönomatik, hidrolik ya da elektrik aktüatörlü vanalar kullanılarak renesil prosedürü vakte, debiye ya da çıkış suyu sertlik sayısal değerlerine göre yapılabilmektedir.

Tam Otomatik Tandem Yumuşatma Cihazları

Tandem (ikiz tip) su yumuşatma aygıtları, 24 saat süresince kesintisiz yumuşak su gereksinimini karşılayan aygıtlardır. Tandem tam otomatik yumuşatma aygıtlarında, 2 adet tank bulunuyor olup tanklardan biri yedek beklerken, öteki servise yumuşak su vermektedir. Kapasitesi dolan tank, renesil prosedürüne başlarken, yedek bekleyen tank kendiliğinden servise geçerek yumuşak su vermeye devam eder. Sonuç olarak  kesintisiz bir yumuşak su elde edilmiş olur. Bu aygıtlar bilhassa sertliğin yüksek bulunduğu kuyu ve yüzey sularıyla, saniye sel alanlarda sıklıkla dile getirilmektedir. Başlıca kullanım alanları; Isıtma ve soğutma sistemleri, tekstil sanayisi, seramik sanayisi, saniye sel mutfaklar, oteller vb.. olarak sıralanabilir.

Standart Özellikler

  • Polietilen tuz tanklar
  • Suyun üniform dağılmasını sağlayan lateral ve difüzör sistemi
  • 220 V veya 24 V çalışabilen kontrol valfleri veya yüzey borulama
  • Seçilen kontrol valfine göre rejenerasyon esnasında hatta su verme veya vermeme özelliği
  • Düşük enerji tüketimi
  • Gıda tüzüğüne göre uygun reçine kullanımı
  • Otomatik kontrol mekanizması (Zaman, Debi veya PLC)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir